Almanya Dışişleri Bakanı: Batı Balkan ülkelerinin AB’ye katılımı jeopolitik bir zorunluluktur

Karadağ ve Bosna-Hersek’i ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya’nın saldırganlığı karşısında Batı Balkan ülkelerinin AB’ye katılmasının “jeopolitik bir zorunluluk” olduğunu vurguladı.

REKLAM

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği’ne katılımının “jeopolitik bir zorunluluk” olduğunu söyledi.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’yı ziyaret eden Baerbock, bu adımın Avrupa’yı Rusya’nın Ukrayna saldırısına karşı daha güçlü hale getireceğini kaydetti.

Karadağ ve Bosna’nın AB’ye entegrasyonuna destek vermek amacıyla bu ülkelere giden Baerbock, “Altı Batı Balkan ülkesinin tamamının katılmasını istiyorum. Bunun için gerekli koşulların yaratılması gerekiyor.” dedi.

Baerbock, Bosna’yı reformları sürdürmeye ve AB üyeliğinin ekonomik faydalarına odaklanmaya çağırdı.

Bosna Hersek’e 2022 yılında aday statüsü verilirken, Avrupa Konseyi geçen yıl gerekli uyumun sağlanması halinde katılım müzakerelerinin başlayabileceğini açıklamıştı. Bu yöndeki kararın bu ay içerisinde alınması bekleniyor.

Baerbock Rusya’yı uyardı

Moskova’nın politikalarını eleştiren Baerbock, “Rusya’nın saldırganlık savaşı, Balkanlar’daki Batılılardan defalarca duyduğum gibi, yalnızca bombalarla, füzelerle, insansız hava araçlarıyla ve Ukrayna’da sivillere yönelik en kötü saldırılarla yürütülmüyor, aynı zamanda hibrit savaşı da içeriyor” dedi. .

Almanya Dışişleri Bakanı, Balkanlar’da NATO üyesi ve bölgede AB’ye katılan ilk ülke olan Karadağ’dan Bosna’ya geldi.

Karadağ’ın başkenti Podgorica’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın menfaatine olacak hiçbir “gri bölgeye” izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Rusya’nın geleneksel olarak Balkanlar’da, özellikle de Ortodoks Hıristiyan Sırplar arasında nüfuz sahibi olduğu biliniyor.

Rusya yanlısı olduğunu gizlemeyen Bosnalı Sırpların lideri Milorad Dodik, Bosna’daki ayrılıkçı politikası nedeniyle ABD ve İngiltere’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalıyor.

Sırbistan’ın popülist hükümeti de Batı’nın Moskova’ya yönelik yaptırımlarına katılmayı reddetti.

6 milyar euroluk paket

Altı ülke: Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, Kosova, Karadağ ve Kuzey Makedonya, birliğe katılım sürecinin farklı aşamalarındadır.

AB yetkilileri, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının ardından Batı Balkan ülkelerine bu bölgedeki reformları teşvik etmek ve onları Rus etkisinden uzaklaştırmak amacıyla 6 milyar avroluk bir paket teklif etti.

AB’ye katılmak için aday ülkelerin yasalarını bloğun yasalarıyla uyumlu hale getirmesi ve demokratik dönüşümlerini tamamlaması gerekiyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber