Endonezya: Pilotları yarım saat uyuyan yolcu uçağı rotasından saptı; Bakanlık soruşturma başlattı

Raporda, uykuya dalan yardımcı pilotun bir aylık ikiz bebekleri olduğu ve “karısının çocuklarına bakmasına yardımcı olmak için uykusuz kaldığı” belirtildi. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

REKLAM

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı, uçuş sırasında pilotların 28 dakika uyuması nedeniyle rotasından sapan Batik Air Havayolları yolcu uçağı hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Endonezya devlet haber ajansı Antara, 25 Ocak’ta Kendari-Jakarta uçuşu sırasında pilot ve yardımcı pilotun aynı anda uykuya dalması nedeniyle uçağın birkaç dakika rotadan saptığının tespit edildiğini bildirdi.

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Komitesi’nin (KNKT) ön raporuna göre, 153 yolcu ve mürettebatın yaralanmadığı, uçuş sırasında meydana gelen sapma nedeniyle uçağın hasar görmediği belirtildi. BTK6723 numaralı uçuşun 2 saat 35 dakika sürerek Cakarta’ya başarıyla indiği belirtildi.

Rapora göre yardımcı pilot, kaptana günün erken saatlerinde “yeterince dinlenmediğini” bildirmişti.

Uçak Kendari’den ayrılıp seyir irtifasına ulaştıktan sonra kaptan da dinlenmek için izin istedi ve yardımcı pilot uçağın kontrolünü ele geçirdi.

Rapora göre, inişe yaklaşık 90 dakika kala yardımcı pilot da “kazara” uyuyakaldı.

İkinci pilotun kaydettiği son iletişimden 12 dakika sonra bölgesel kontrol merkezinin uçağa ulaşma girişiminde bulunduğunu ancak pilotlardan herhangi bir yanıt gelmediğini de belirtelim.

“Radyo iletişim sorunu”

Kaydedilen son iletişimden yaklaşık 28 dakika sonra pilot uyandı ve uçağın doğru rotada olmadığını fark etti. Bu noktada ikinci komutanı uyandırdığı ve kuleye yanıt verdiği bildirildi.

Pilot kaptan, kuleyle iletişim kurarken uyuyakaldıklarını gizleyerek, “telsiz iletişim sorunu” yaşandığını söyledi.

Raporda pilotların isimleri açıklanmadı ancak pilot kaptanın 32, yardımcı pilotun ise 28 yaşında Endonezyalı olduğu açıklandı.

Raporda, yardımcı pilotun bir aylık ikiz bebekleri olduğu ve “karısının çocuklara bakmasına yardımcı olurken uykusuz kaldığı” belirtildi. Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış