Eski Irak Savunma Bakanı İsveç’te sosyal yardım dolandırıcılığından tutuklandı

2019’da Irak’ın savunma bakanı olarak atanan Shammari, İsveç vatandaşı olduğunun ortaya çıkmasının ardından 2020’de istifa etmişti.

REKLAM

Eski Irak Savunma Bakanı Najah Hassan al-Shammari, sosyal yardım dolandırıcılığı suçlamasıyla arandığı İsveç’teki bir havaalanında gözaltına alındı. Eski Irak bakanı Şammari ifade vermeyi kabul ettikten sonra serbest bırakıldı.

2019’da Irak’ın savunma bakanı olarak atanan Shammari, İsveç vatandaşı olduğunun ortaya çıkmasının ardından 2020’de istifa etmişti.

Shammari, Salı günü seyahat ettiği İsveç’in başkenti Stockholm’deki Arlanda Havalimanı’nda tutuklandı. “Asılsız beyanlarla sosyal yardım aldığı” iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Iraklı siyasetçi, savcıyla görüşmesinin ardından serbest bırakıldı.

Dosyayı inceleyen Savcı Jens Nilsso, kendisi ve avukatının şüphelinin ertesi gün sorguya gelmesi konusunda anlaştıklarını söyledi. İsveç savcısı bu nedenle Shammari’nin gözaltında tutulmasına gerek olmadığını kaydetti.

Shammari’nin Irak’ta ikamet etmesine ve bakanlık maaşı almasına rağmen 2019 yılında İsveç’ten sosyal yardım aldığı tespit edildi ve hakkında soruşturma başlatıldı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış