Hamilelerin Uzak Durması Gereken 10 Güzellik Ürünü – Son Dakika Hayat Haberleri

Bazı kimyasallar fetüs üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğinden hamile kadınların kozmetik ürünlerinin içeriğine dikkat etmesi gerekir. Hamilelikte cilt bakımı ve güzellik ürünlerini seçerken doğal ve organik ürünlere yönelmek daha güvenli olabilir. Bazı kozmetik ürünlerdeki kimyasalların fetüse zarar verebileceğine inanılıyor. Kuyu, Hamilelikte hangi güzellik ürünleri zararlı olabilir? İşte Hamile kadınların uzak durması gereken 10 güzellik ürünü

HAMİLELERİN UZAK DURMASI GEREKEN 10 GÜZELLİK ÜRÜNÜ

1. Pitalik:

Ftalik genellikle oje, parfüm, losyon ve saç spreyinde bulunur. Bu madde vücudumuzun normal hormonal fonksiyonlarına müdahale edebilir.

2. BHT ve BHA Antioksidanları:

Göz farı, ruj, nemlendirici, bebek bezi kremleri, allık ve yüz pudrasında bulunan bu kimyasallar, kozmetikte koruyucu olarak kullanılıyor ve hormonal bozukluklara neden olabiliyor. Çalışmalar hamile kadınları ve çocukları etkilediğini göstermiştir.

3. Parabenler:

Parabenler çoğunlukla vücut losyonları, şampuanlar ve yüz temizleyicileri gibi ürünlerde bulunur. Parabenlerle ilgili temel endişe, kadın üreme sisteminin gelişmesinden ve düzenlenmesinden sorumlu olan hormonlar olan östrojeni taklit edebilme yetenekleridir. AB, çocuk ürünlerinde parabenleri yasakladı. Hamile kadınların da bu kimyasal politikalarını dikkate alması büyük önem taşıyor. Alışveriş yaparken bu üründen uzak durmaya dikkat edin.

4. Etanolaminler:

Etanolamin maddesi etiketlerde genel olarak MEA, DEA, TEA, trietanolamin veya dietanolamin olarak yazıyor ve maskara, saç boyası, parfüm, güneş kremi, şampuan, losyon gibi ürünlerde bulunuyor. Bu madde organ toksisitesine ve bazı kanserlere neden olabilir. Avrupa Birliği DEA’yı kozmetik ürünlerde yasakladı. Yapılan bir araştırma, annenin DEA’ya maruz kalması durumunda çocuğun hafıza fonksiyonunun ve beyin gelişiminin kalıcı olarak etkileneceğine dikkat çekiyor.

5. Oksibenzon:

Güneş kremlerinde, nemlendiricilerde ve tıraş sonrası kremlerde bulunan oksibenzon, vücuttaki östrojen hormonu gibi davranabilir. Bu maddenin hayvanlarda sperm üretimini değiştirdiği de gözlemlenmiştir. Güneş kremi kullandığımızda cildimiz önemli miktarda oksibenzonu emer ancak bu maddenin endometriozis ve alerjik reaksiyonlara neden olup olmadığı bilinmemektedir.

6. Retinil Palmitat ve Retinol (A Vitaminleri):

Nemlendiricilerde ve yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinde kullanılan bu kimyasallar, ciltteki kolajenin parçalanmasını önleyen bir vitamin türüdür ve bu özelliğinden dolayı popüler bir yaşlanma karşıtı üründür. Ancak hamilelik sırasında yüksek dozda A vitamini tüketmek doğum kusurlarına neden olacaktır. Doktorlar kadınları hamilelik döneminde bu ürünleri kullanmamaları konusunda uyarıyor. Reçeteli sivilce ilaçları gibi bazı oral retinoidlerin fetüs için çok tehlikeli olduğu bilinmektedir ve hamilelik sırasında kullanılması yasaktır.

7. Hidrokinon veya Glutatyon:

Cilt rengini açan kremlerde bulunan diğer kimyasallarla karşılaştırıldığında cildimiz bunları daha kolay emer. Bu nedenle en iyi çözüm hamilelikte bu maddeyi içeren ürünlerin kullanımını azaltmak olacaktır.

8. Diazolidinil Üre (formaldehit):

Güneş kremleri, losyonlar, saç kremleri ve şampuanlar gibi ürünlerde kullanılan formaldehit kanserojen olarak kabul ediliyor.

9. Triklosan:

Tıraş köpüğü, antibakteriyel sıvı sabun ve diş macununda kullanılan bu maddeye hamilelerin çok dikkat etmesi gerekiyor. Bu kimyasalın, doğum kusurlarından kansere kadar hormonal dengesizliklere neden olabilen bir endokrin bozucu olduğu duyuruldu.

10. Dioksan (PEG veya sodyum laurat sülfat):

Duş jellerinde, şampuanlarda, sıvı sabunlarda ve saç kremlerinde bulunan bu kimyasal, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından kanserojen olarak sınıflandırılıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber