UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilen yapı, 4 yılda 2,5 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin Şanlıurfa ilinde bulunan ve “Tarihin sıfır noktası” gibi tanımlanır Göbeklitepe Harabeleri, 2019 yılındaki resmi açılışından bu yana geçen sürede 2 milyon 551 bin ziyaretçiyi ağırladı. Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ, Göbeklitepe’nin dünya tarihini değiştiren önemli bir merkez olduğunu ve buluntuların dünya arkeolojisi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Göbeklitepe’de Yapılan kazıların dünya arkeolojisi açısından önemli sonuçlar doğurduğunu vurgulayan Uludağ, ziyaretçilerin bölgeye ilgisinin her geçen yıl arttığını söyledi. 2018’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı girme Göbeklitepe, Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline geldi.

Celal Uludağ, Bölgede devam eden kazı çalışmalarının Göbeklitepe’ye ziyaretçi ilgisini daha da artıracağını ve önümüzdeki yıllarda önemli buluntulara ev sahipliği yapacağını söyledi. Göbeklitepe’nin dünyanın en eski tapınak kalıntılarına ev sahipliği yaptığını hatırlatan Uludağ, bölgeye gelen ziyaretçilerin antik yapıları görünce hayran kaldıklarını söyledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış