AB, yeni fondan Ukrayna’ya 4,5 milyar euroluk ilk ödemeyi yaptı

AB-Ukrayna Ortaklık Konseyi’nin dokuzuncu toplantısı Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlendi.

Toplantının sonunda Borrell, Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal ile ortak basın toplantısında konuştu.

Borrell, Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının 18 Mart’taki toplantısında, Avrupa Barış Fonu bünyesinde yeni bir oluşum olan ve bu ülkeye sağlanan askeri yardıma 5 milyar avroluk katkı sağlayacak Ukrayna’ya Yardım Fonu’nun kabul edildiğini hatırlattı.

Yeni fondan 4,5 milyar avroluk ilk ödemenin bugün yapıldığını açıklayan Borrell, bu yeni kaynağın Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna’ya yaptığı yardımları sürdürülebilir ve öngörülebilir hale getireceğinin altını çizdi.

Borrell, Avrupa Birliği ve üye ülkelerden Ukrayna’ya yapılacak askeri yardımın toplam tutarının 33 milyar avroyu bulacağını söyledi.


Rusya’nın dondurulan varlıklarının Ukrayna’yı desteklemek için kullanılması önerisi

AB Konseyi’ne sunulan teklife değinen Borrell, AB’de dondurulan Rus varlıklarının yönetiminden elde edilen gelirlerin yüzde 90’ının söz konusu 5 milyar avroya eklenebileceğini, böylece Ukrayna’ya ek kaynak sağlanabileceğini söyledi. Avrupa barış programı. Finansman.

Borrell, bunun Avrupa Barış Fonu’na yıllık 3 milyar euro ek fon sağlayacağını, kalan yüzde 10’luk kısmın ise AB bütçesinden karşılanabileceğini söyledi.


Ukrayna’nın AB’ye katılımı

Borrell, AB liderlerinin yarın Brüksel’de yapılacak zirvede Ukrayna’nın AB’ye katılımını nasıl hızlandırabileceklerini tartışacaklarını belirterek, “Ukrayna önemli ilerleme kaydetti.” dedi. Dedi.

AB Konseyi, Ukrayna ile katılım müzakerelerinin Aralık 2023’te başlatılmasına karar verdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış