Galler’in yeni Birinci Bakanı belli oldu! Avrupa’da bir ilk

Galler’de 5 yıllık görev süresinin dolmasının ardından Başbakan Mark Drakeford’un dün istifasının ardından yeni başbakanın seçilmesi için parlamentoda oylama yapıldı. Yapılan oylama sonucunda 60 sandalyeli parlamentodan 27 oy alan 50 yaşındaki Galler İşçi Partisi lideri Vaughan Gething, ülkenin yeni başbakanı oldu.

Avrupa’nın ilk siyah lideri olarak kaydedilen Gething’in adı, onay için İngiltere Kralı III’e sunuldu. Charles’a gönderilecek. Kral Charles’ın onayının ardından Gething, görev yemini edecek ve kabinesini atamaya başlayacak.

Oylamanın ardından konuşan Gething, Drakeford’a Galler için yaptığı her şeyden dolayı teşekkür ederek şunları söyledi: “Bugün aynı zamanda üzücü derecede tanıdık bir modelin ortaya çıkmasını da bekleyebiliriz: sosyal medya istismarı, kibar bir dille gizlenmiş ırkçı klişeler. İnsanlar benim amaçlarımı sorguladığımı ve şöyle dediler: evet, hala vatandaşlığımı talep ediyorum.” “Onlar sorgulayacak ya da inkar edecek, diğerleri ise benim neden “ırk kartını oynadığımı” merak edecek. Tekrar ediyorum, bu insanlar, kimliğiniz hiç sorgulanmadığında ya da geride bırakmadığınızda, kimliğinizi görmezden gelmeyi çok kolay buluyorlar. dedi.

Öte yandan İngiltere’de şu anda görev yapan 4 Başbakandan 3’ü göçmen kökenli, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak Hindistan asıllı, İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf Pakistan asıllı, Gething ise Zambiya kökenli. (İHA)Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Mansur Yavaş isim vermeden Gökçek’i eleştirdi
Hamza Dağ'dan Özgür Özel'e yanıt: Korku ölüme yardımcı olmazHamza Dağ’dan Özgür Özel’e yanıt: Korku ölüme yardımcı olmaz
Erdoğan'dan Rusya'dan açıklama: MinnettarızErdoğan’dan Rusya’dan açıklama: Minnettarız

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış