Endonezya’da pilotlar uyuyakaldı: Uçak rotasından saptı

Endonezya devlet haber ajansı Antara’nın haberine göre, 25 Ocak’ta Kendari’den Endonezya’nın başkenti Jakarta’ya yapılan uçuş sırasında hem pilot hem de yardımcı pilotun aynı anda 28 dakika uyuyakalması, navigasyon hatalarına neden oldu. Uçak birkaç dakika rotasının dışına çıktı.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Komitesi’nin (KNKT) ön raporuna göre, uçuş sırasında 153 yolcu ve 4 uçuş görevlisi dahil kimse yaralanmadı ve uçakta herhangi bir hasar meydana gelmedi.

BTK6723 sefer sayılı uçuş 2 saat 35 dakika sürdü ve başarıyla Cakarta’ya indi.


“Yanlışlıkla uyuyakaldı”

Rapora göre yardımcı pilot, kaptana günün erken saatlerinde “yeterince dinlenmediğini” bildirmişti.

Uçak Kendari’den ayrılıp seyir irtifasına ulaştıktan sonra kaptan da dinlenmek için izin istedi ve yardımcı pilot uçağın kontrolünü ele geçirdi.

Rapora göre, inişe yaklaşık 90 dakika kala yardımcı pilot da “kazara” uyuyakaldı.


Uyuyakaldıklarını gizlediler

İkinci pilotun kaydettiği son iletişimden 12 dakika sonra bölgesel kontrol merkezinin uçağa ulaşma girişiminde bulunduğunu ancak pilotlardan herhangi bir yanıt gelmediğini de belirtelim.

Kaydedilen son iletimden yaklaşık 28 dakika sonra pilot uyandı ve uçağın doğru rotada olmadığını fark etti. Bu noktada ikinci komutanı uyandırdığı ve kuleye yanıt verdiği bildirildi.

Pilot kaptan, kuleyle iletişim kurarken uyuyakaldıklarını gizleyerek, “telsiz iletişim sorunu” yaşandığını söyledi.


İkizlerini suçladı

Raporda pilotların isimleri açıklanmadı ancak pilot kaptanın 32 yaşında bir Endonezyalı, yardımcı pilotun ise 28 yaşında bir Endonezyalı olduğu belirtildi.

Raporda, yardımcı pilotun bir aylık ikiz bebekleri olduğu ve “karısının çocuklara bakmasına yardım ederken uykusunu kaybettiği” belirtildi.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış