Ramazan ayı başladı mı başlamadı mı? O ülkelerde oruç tutma kararı farklıydı: Hilali görmedik

Pazar akşamı gökyüzünde hilali gören Suudi Arabistan oruç tutmaya başladı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülke Pazartesi günü Ramazan ayına başladı. Ancak farklı karar veren ülkeler de vardı.

RAMAZAN HİLALİNİ GÖREN ORUCA BAŞLAMIŞTIR

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Kraliyet Mahkemesi’nden yapılan yazılı açıklamada Ramazan hilalinin görüldüğü ve 11 Mart Pazartesi gününün Ramazan ayının ilk günü olacağı belirtiliyor.

Yemen, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan, Filistin, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yapılan açıklamalarda Ramazan ayının 11 Mart Pazartesi günü başlayacağı belirtiliyor.

Mısır Fetva Enstitüsü ve Irak’taki Sünni Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Ramazan ayının 11 Mart Pazartesi günü başlayacağı bilgisi verildi. Ramazan hilalinin Cezayir, Tunus, Sudan ve Suriye’de de görüldüğü ve yarın Ramazan ayının ilk günü olacağı açıklandı.

BU ÜLKELER SALI GÜNÜ BAŞLAYACAK

Ürdün ve Umman, hilalin olmaması nedeniyle Ramazan’ın Salı günü başlayacağını duyurdu.

Benzer şekilde Libya ve Fas, hilal görülemediği için Salı gününün Ramazan ayının ilk günü olarak kabul edileceğini duyurdu. İran lideri Ali Hamaney’in ofisi de Ramazan ayının Salı günü başlayacağını duyurdu.

Bazı İslam ülkelerinin, hilalin dünyanın başka yerlerindeki görünürlüğünden ziyade, kendi ülkelerindeki görünürlüğüne göre değerlendirme yapmaları nedeniyle Ramazan ayının başlangıcında bazı farklılıklar olabiliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı da Ramazan ve bayramların başlangıcına ilişkin tespitini, uzun süredir çoğu kişi tarafından benimsenen hilalin yerel olarak görülmesine değil, dünyanın her yerinden görülen hilalin (ihtilaf-ı metali) temeline dayandırıyor. İslam alimleri. (AA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

İlk sayfa
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İstanbul'da 15 yıl aradan sonra ilk araştırmaİstanbul’da 15 yıl aradan sonra ilk araştırma
Karısını müstehcen videolarla tehdit edip fuhuşa zorladı!  İğrenç detay: Beni 70 bine sattılar! Karısını müstehcen videolarla tehdit edip fuhuşa zorladı! İğrenç detay: Beni 70 bine sattılar!
Annesini dinledi ve bir ilke imza attı!  25 bin nüfusuyla bölgede tekAnnesini dinledi ve bir ilke imza attı! 25 bin nüfusuyla bölgede tek

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış